Hat órát volt „a pokolban", és mérhetetlen pusztítást látott Gázában a Washington Post tudósítója
Sötét utazást tettek egyik traumatizált lakosságtól a másikhoz, írja a tudósítás szerzője.
Sötét utazást tettek egyik traumatizált lakosságtól a másikhoz, írja a tudósítás szerzője.
A világszervezet palesztin menekülteket segítő hivatala szerint mostanra 1,7 millióra tehető azok száma, akik elhagyni kényszerültek otthonaikat.
Közben arról is érdeklődött Izraelnél, hogy van-e atomfegyverük.
Az izraeli miniszterelnök elmondta, hogy erői szórólapokat osztogattak és mobiltelefonon hívták a gázai civileket, hogy tájékoztassák őket a közelgő csapásokról.
Néhány nap alatt egész Izrael megismerte a Hamász által elhurcolt túszokat, akiknek sorsáért az egész társadalom aggódik. „Nem tudjuk, mi a megoldás, tárgyalás vagy erőszak” – mondta az egyik elrabolt férfi rokona a HVG helyszínen járt tudósítójának.
Hogy fest egy ország öt héttel a saját 9/11-e után? Kollégánk, Keresztes Imre múlt héten Izraelben járt, a Fülkében pedig elmesélte, hogyan határozza meg a túszok kérdése, mintsem a háború a mindennapokat, mi maradt a Gázai övezet melletti kibucokból, és miért nincs esély tűzszünetre a közeljövőben.
Egy amerikai szakértő szerint a túszok legtöbbje hamarosan hazatérhet, de az ügyben, hogy a Hamász hány embert engedne el, milyen kompromisszumok fejében, még sok a kérdőjel. A szerző le is írja ezeket. Ismét feszültség van a magyar kormány körül az Európai Parlamentben. Be kell szüntetni a gázai harcokat a kórházakban és azok környékén, írja egy magas rangú brit katonai szakértő. A legtekintélyesebb német filozófus, Jürgen Habermas is megszólalt a közel-keleti konfliktus és az antiszemita indulatok ügyében. Gideon Rachman külpolitikai elemző aggasztó átrendeződéseket vár a világpolitikában. A Politico egyik szerkesztője szerint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök egész Európára veszélyes. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A Sifa kórház igazgatója elmondta, hogy tömegsírba kellett temetniük hét koraszülött csecsemőt, akik az életben tartásukhoz szükséges áram hiánya miatt haltak meg.
Egy kiképzőtáborra is csapást mértek.
Joe Biden telefonon egyeztetett Katar uralkodójával a Hamásszal zajló túsztárgyalásokról. Eközben az izraeli hadsereg túszok nyomaira bukkant egy gázai kórház alatt, az izraeli hatóságok pedig megerősítették egy kanadai békeaktivista halálát, aki a palesztinok helyzetének javításán is dolgozott.
Cumisüvegeket és pelenkákat is találtak, márpedig a túszok között gyerekek is vannak.
Tizenkét magyar állampolgár van még a Gázai övezetben, közülük öten a Hamász túszai.
A palesztinoknak magukat kell kormányozniuk, de a Palesztin Hatóság a mostani formájában erre nem alkalmas – mondta Michael Herzog.
Továbbra is komoly ellentmondások terhelik az európai menekültpolitikát. Izrael és az Egyesült Államok érdekei nem mindenben egyeznek a válság rendezését illetően. Katonai értelemben nincs veszve minden Ukrajna számára. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Egyiptom felé menekülnek az oroszok. Eddig még csak hatvanan lépték át a határt Egyiptom felé, de ezren is távozhatnak.
Izrael folytatja a háborút, amelynek Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint két célja van: a Hamász "felszámolása" és a túszok kiszabadítása. A Hamász közben közölte, hogy felfüggeszti a túsztárgyalásokat az al-Shifa kórház ügyének izraeli kezelése miatt. A kórházból Netanjahu szerint a betegek szabadon távozhattak egy 8 órás időtartamra megnyitott evakuációs folyosón. Bár Ferenc pápa is tűzszünetet sürgetett, Izrael erre nem hajlandó. Percről-percre tudósításunk a háború híreiről.